ul. Lwowska 72, Tomaszów Lubelski

Aktualności

XII TOMASZOWSKIE SPOTKANIA Z OPERETKĄ

Publikacja: 14.06.2018 08:07

O KONCERCIE PROZAICZNIE,
BEZ RYMÓW I MNIEJ PATETYCZNIE

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości upoważnia nas do pochylenia się nad polskim patriotyzmem. Możemy podążyć różnymi drogami, pielęgnować mesjanizm, szorować pomniki – najczęściej te, stawiane na grobach zamordowanych Bohaterów, albo utyskiwać nad naszą przaśną, zaściankową wizją miłości do Matki Ojczyzny.

My proponujemy powrót do pierwszych dwóch dekad wolności, którą nasi Przodkowie urządzali najlepiej jak umieli, zmagając się z trudną codziennością
i swobodą po tylu dziesięcioleciach szczęśliwie odzyskaną. Przyjrzymy się Polsce opiewanej i obśmiewanej na deskach teatrów muzycznych, znanych kabaretów, podrzędnych teatrzyków rewiowych i obwoźnych tancbud. Przy dźwiękach słynnych przebojów operetkowych i przedwojennych szlagierów, których siłą niewątpliwą była koegzystencja zwiewnej melodii i wyszukanych poetyckich piruetów powspominamy ponowne narodziny Ojczyzny, wzloty i upadki gwiazd, plotki i skandale ówczesnego towarzystwa. Całość zaś dopełnią taneczne brewerie i błyskotliwy szmonces – jedyne w swoim rodzaju świadectwo istnienia, codzienności i mądrości żydowskiej społeczności, która po niemal tysiącu lat wspólnego budowania wielkiej Rzeczypospolitej, na skutek zbrodniczego obłędu stała się częścią jej historii, choć powinna przecież dalej współtworzyć teraźniejszość i Jej świetlaną przyszłość.

To może nie najpierwszy ze sposobów świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, ale równie ważny, a nade wszystko łączący pokolenia, poglądy i wizje, by każdy, komu Polska na sercu leży mógł zasiąść na widowni i gromkim głosem zaśpiewać Brunetki, blondynki, Usta milczą, dusza śpiewa, Wielka sława to żart, Miłość Ci wszystko wybaczy, Baby, ach te baby, Ta ostatnia niedziela, Zimny drań, Na cześć młodości….